Slovinsko
Základné info:
Hlavné mesto: ĽubľanaPolitický systém: parlamentná republika s predsedom vlády (premiérom), ktorý zastupuje výkonnú moc, a hlavou štátu, prezidentom, ktorý plní najmä reprezentatívne úlohy.
Počet obyvateľov: 2 mil
Mena: Euro (EUR)
Úradný jazyk: slovinčina
Jednotné číslo tiesňového volania v EÚ: 112
Vnútroštátne linky:
Záchranná služba: 112
Požiarnici: 112
Polícia: 113
Veľvyslanectvo krajiny na SR:
Adresa: Ventúrska 5, 813 15 Bratislava 1
Tel:. +421 2 57267700
Email: mailto:vbs@gov.si
Web: www.bratislavaembassy.si
Veľvyslanectvo SR v krajine:
Adresa: Bleiweisova 4, Ljubljana
Tel:. +386 14255425
Email: emb.ljubljana@mzv.sk
Web: www.mzv.sk/lublana
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky ponúka slovenským občanom bezplatnú možnosť dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia prostredníctvom webovej stránky ministerstva. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Vás tak bude môcť informovať o krízových situáciach a v prípade núdze Vám poskytnúť včasnú a účinnú pomoc.
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR
Kultúrne osobitosti a rady od kouča medzikultúrnej komunikácie:
-
Slovinci pracujú na svojich úlohách individuálne a očakávajú od každého člena tímu plne nasadenie.
-
Dochvíľnosť a plnenie úloh načas je prioritou.
-
V rámci profesionálnej spolupráce sú priami ak sa jedná o technické aspekty projektu alebo riešenie problémov.
-
Počet žien, ktoré sa zastávajú vyššie pracovné pozície sa postupne zvyšuje.
-
Slovinci sú hrdí na svoju krajinu a sebavedomí obchodní partneri.
Kultúrne osobitosti zo skúseností Erasmákov:
Komunikácia v angličtine bola bezproblémová u kohokoľvek, všetci boli naozaj veľmi milí a ochotní. Veľmi veľa slovincov chodí cez víkend na výlety a mesto zostáva úplne vyľudnené, čiže odporúčam si na návštevu mesta vyhradiť práve víkend a výlet do prírody naplánovať cez týždeň :) inak je kultúra veľmi podobná s tou našou
Najväčším kultúrnym rozdielom, ktorý mi teraz napadá, je fakt, že väčšine Slovincom trvá porovnateľne dlhšie získanie si nových priateľov ako nám Slovákom. Samozrejme, že záleží na konkrétnej osobe a odchýlky sa prirodzene vyskytujú ale ak sa na danú vec opýtate priamo Slovinca, s veľkou pravdepodobnosťou vám to potvrdí. Slovinci zvyknú byť chladnejší a zvyknú si Vás dobre overiť skôr, než si vás pripustia bližšie k sebe. Je to pekne vidieť hlavne v situácii, kedy stojí vedľa seba Slovinec, Chorvát a Bosniak, z ktorých práve Slovinec pôsobí najchladnejšie. Sú to ale veľmi dobrí a milí ľudia vždy ochotní pomôcť.
V hlavnom meste je tiež cítiť mladého ducha a mladosť obyvateľov Slovinska ako takých hlavne kvôli tomu, že sa skoro všade dopravujú bicyklami nezávisle od veku. Obvodná stena gymnázia v centre Ľubľane je každý deň zaprataná bicyklami študentov a bodaj by nie, keď majú v meste také dobré podmienky na prepravu bicyklami (..a nie veľmi dobrú MHD). Bicykle obľubujú aj počas daždivého októbrového a novembrového počasia. Tiež sa mi zdalo, že ľudia boli vo všeobecnosti štíhlejší čo len potvrdzuje ich zdravý životný štýl.
Aj staršie generácie Slovincov vedia rozprávať veľmi dobre po anglicky vďaka čomu nebudete mať s dorozumením žiaden problém. Slovinčina je pritom pekný jazyk, ktorý sa vieme ako Slovania celkom rýchlo naučiť.
Ak si objednáte cappucino v kaviarni, donesú vám malé macchiato, naše cappcuino je pre Slovincov "bela kava". Slovinci vždy zastavia a dajú prednosť chodcovi. Slovinsko je mix slovanskej, talianskej a balkánskej nátury.
Slovinci sú veľmi podobní nám Slovákom. Okrem nich tu žije veľa Srbov a ostatných obyvateľov bývalej Juhoslávie. Štajerský región (tu je moja prijímajúca organizácia) je známy po dobrom víne a krásnej prírode.
Slovnisko je veľmi podobné Slovensku. Niektoré veci tu majú lepšie niektoré horšie, to je dôvod prečo je pobyt v zahraničí tak dôležitý aby si človek uvedomil čo máme doma a čo stále máme možnosť vylepšiť.
Slovinsko je veľmi podobné Slovensku čo sa týka ľudí, kultúry - architektúry a pod. Čo som postrehla tak Slovinsko prevzalo veľa vecí z Rakúska. Slovinsko nemá toľko tradícií ako Slovensko a Slovensko má definitívne najviac najtradicionálnejšie jedlá zo všetkých krajín, ktoré som doposiaľ navštívila. To mi tu trocha chýba taká domáca kuchyňa, ktorá je tak typická pre nás. Život po ekonomickej stránke je lepší tu v Slovinsku. Zdravotníctvo a školstvo majú na lepšej úrovni a politická situácia je naprd aj tu tak ako aj u nás. Čo som postrehla, tak Slovinsko si veľmi udržiava svoje pamiatky, kultúru a propaguje svoje turistické miesta, ktoré sú taktiež udržiavané a dostupné pre všetkých. Veľké plus, Slovinsko je extrémne ekologické, ak neseparujete môžete dostať pokutu.
Ľudia v Slovinsku boli podľa mňa oveľa uvoľnenejší ako ľudia na Slovensku, nikde sa neponáhľali a celkovo tam bol oveľa väčší pokoj. Radi trávia čas v prírode a športujú, po práci si radi zbehnú niekam sadnúť. Podľa mňa sú aj viac otvorenejší novým ľudom a novým veciam.Nebol problém dohovoriť sa po anglicky.
Výborná starostlivosť študentskej organizácie pre zahraničných študentov, pekné prostredie, cesty bez billboardov, komunikácia v angličtine bez problémov
Pokojnejšia pracovná nálada, plné mesto aj neskoro v noci, do rána otvorené podniky, skvelý level angličtiny u každej vekovej skupiny, priateľskosť a pomoc
Praktické rady a tipy od Erasmákov v rôznych mestách
V Slovinsku neexistuje študentská zľava na cestovanie vlakom/autobusom, preto všetci jazdia cez aplikáciu "PREVOZ".
Určite si zriaď mestskú kartu URBANA (www.jhl.si/en/single-city-card-urbana) kvôli MHD a bikesharingu, ktorý stál 2 alebo 3 eurá na rok.
Čo sa týka bicykla, teraz by som si už vopred kúpil nejaký lacný za 20€/30€. Ľubľana je malá a bicykel je tvoj najväčší kamarát. Žijú tam veľmi slušní ľudia, ktorí nekradnú a teda bicykel si opri o najbližšiu lampu vedľa cesty. MHD neodporúčam, ak to nie je nutné. Na spoje treba čakať a nie je to ako v Bratislave alebo v Košiciach u nás na Slovensku. Na upršaný november a október sa však aj tá zišla. Bikesharing (http://en.bicikelj.si/Ljubljana) stojí skutočne nič a nespravíš chybu, ak budeš mať aj svoj bicykel a zároveň predplatený bikesharing lebo nikdy nevieš. Mne stačil bikesharing ale viac slobody by som samozrejme mal s normálnym bicyklom. Bikesharing má svoje terminály, kde bicykel potrebuješ zaparkovať, a ktoré sú zároveň limitované na počet bicyklov. Oplatí sa to napriek tomu. A ak do toho pôjdeš, nainštaluj si mobilnú appku (Android - https://play.google.com/store/apps/details?id=si.virag.bicikelj ; iOS - https://apps.apple.com/si/app/bicikelj-ljubljana/id451426964), kde vieš sledovať obsadenie terminálov aby si sa uistil, že ráno stihneš dobehnúť na cviko.
Sprav si kurz slovinčiny. Slovinčina sa nám Slovákom dá naučiť naozaj rýchlo. Základné frázy pochytíš pri bežnej komunikácii so Slovincami ale stačí naozaj málo, a bol by si omnoho lepší. Stačí prísť do Slovinska 2 týždne skôr a ísť na kurz, ktorý tvoja fakulta určite bude ponúkať. Dokonca za jeho absolvovanie dostaneš kredit či dva čo je len bonus.
Ubytovanie rieš naozaj rýchlo. V Ľubľane je problém s ubytovaním pre študentov. Samotní slovinskí študenti s tým majú problém a to neberiem do úvahy Erasmákov. Situácia sa môže zmeniť ale to podľa mňa skôr nebude pravda kvôli tomu, že v roku 2019 dokonca znížili kapacity pre zahraničných študentov na internátoch. V prípade, že nedostaneš internát, ceny bytov sa vo väčšine prípadov pohybujú vysoko (niekedy až vo výške mesačnej dotácie, ktorú máš na prežitie od EU) ale kvôli zopár výnimkám by som to riešil čo najskôr. Ak poznáš Jezuitov, určite ti odporúčam Jezuitski Kolegij (www.jezuitskikolegij.si), ktorého súčasťou som bol aj ja. Tam ubytovávajú niekoľkých Slovinských a menej zahraničných študentov. Tiež majú každú nedeľu omšu po anglicky :-)
Ak si študent informatiky / počítačovej vedy (Computer Science) na inžinierskom stupni a ideš na UNI-LJ FRI, priprav sa na záťah a nie na prázdniny :-) Musím povedať, že táto skúsenosť bola naozaj na nezaplatenie a vedel by som si ju zopakovať. Škola a jej vyučujúci boli naozaj kvalitní a študenti boli hrdí na to, že môžu študovať práve tam.
Ochutnaj Idrijski žlikrofi a burek. Daj si kvalitné Slovinské vínko. Ochutnaj Koktu ako deriváciu Kofoly ;-D (pivečko nemajú práve najlepšie ale dalo sa aj to)
Slovinsko je krásne a preto ti odporúčam, aby si cestoval, ak ti to škola umožní. Na tak malej ploche toľko krásy a rôznorodosti som zatiaľ ešte nikde nevidel. Existuje veľa článkov, ku ktorým sa vieš dogoogliť cez kľúčové slová ako sú napr. ""TOP 10 MUST SEE SLOVENIA"". Za hranice sa vieš dostať do hodiny a preto určite zavítaj aj do Chorvátska a Talianska.
Nakupovať som najčastejšie chodil do SPAR alebo Merkator. Zľavy v týchto obchodoch sa uplatnia až pri vlastnení zákazníckej karty daného obchodu a preto by som odporučil si takú vybaviť. (ja som mal SPAR plus kartu pre nákupy v SPAR) Používal som už spomínaný bikesharing Bicikelj, ktorý mi pomohol ušetriť na doprave (www.en.bicikelj.si/Ljubljana) tak, že som jeden mesiac, kedy bolo pekne, neplatil za MHD lebo som všade chodil bicyklom.
Ljubljana je krásne bezpečné mesto s pohodovou atmosférou. Nebojte sa, je tu veľa medzinárodných študentov a určite nebudete sami (je veľa Erasmus skupín na FB, kde sa dá rýchlo zoznámiť). Odporúčam zabezpečiť si bicykel.
Kľudne vezmite svoje auto, nie je problém s parkovaním a dostanete sa kamkoľvek
Skôr vybavovať ubytovanie, je trochu s tým problém v Ľubľane a nie je najlacnejšie. Slovinský študentský stravovací systém – Boni, ponuka zliav na jedlá nie len v študentských jedálniach ale po celom meste vo vyše 100 reštauráciách
Nebáť sa pýtať otázky, väčšina ľudí je vážne priateľská. Angličtinu ovláda takmer každý, takže je jednoduché sa dorozumieť a slovinský jazyk tiež nie je náročný na pochopenie. Je ale fajn mať zo sebou viac hotovosti, keďže množstvo reštaurácií či podnikov neberie karty. Perfektná je aj aplikácia Ljubljana-bike, vďaka ktorej sa dajú využívať mestské bicykle, ktoré sú prvú hodinu vždy zadarmo, vďaka čomu som za jazdu neplatil skoro nikdy. Ľubľana je mesto cyklistov, preto je to oveľa lepšie než MHD, ktorá je ale tiež moderná a na dlhšie vzdialenosti určite pomôže.
"Ljubljana-bike --> vďaka tejto aplikácií som sa vedel dopraviť cez mesto na mestských bicykloch, ktoré sú prvú hodinu jazdy vždy zadarmo, vďaka čomu som neplatil takmer nikdy
Lidl Plus Card - mesto má na každom kroku Lidl, a preto je fajn mať kartu so zľavami (okrem Lidla má fajn ceny aj reťazec Hofer, ale naopak neodporúčam reťazec Mercator, pretože tam človek nechá desiatky eur len za pár drobností) "
Spoznávať okolie, výborné autobusové spoje po celom Slovinsku, ale aj do Talianska či na Istriu. Rovnako výhodné vlakové spojenie so Záhrebom. V čase obeda (12-14 hod) niekedy nemožné nájsť miesto v reštauráciách v centre mesta. Častokrát je lepšie mať neskoršie raňajky a obedovať až okolo 15:00
Určite by mali navštíviť kalváriu medzi vinicami nad Mariborom a takisto najvyšší kopec v okolí - Pohorje. Slovinsko je nádherná krajina, preto by sa nemali báť vycestovať aj mimo Mariboru.
Každý študent v Slovinsku má k dispozícii študentské kupóny na stravu, ktoré mi veľmi pomohli. Pomerne často sme využívali aj požičovňu áut Atet, ktorá mala výhodné zľavy pre erasmus študentov.
Radím používať mestskú kartu Urbanu, ktorá sa dá využiť na cestovanie.
Ušetrila som veľmi na doprave lebo som sa prepravovala najmä mestskými bicyklami - Bicikelj. Platí sa len 3 eurá na rok a možete ich využívať neobmedzene s tým, že po meste sú stanice na bicykel, kde ich možete odovzdať. Taktiež sa dá ušetriť na autobusoch a vlakoch cez víkend, kedy sú oveľa lacnejšie ako cez pracovný týždeň.
V rámci Slovinska majú študenti nárok na dotovanú stravu nielen v menze ale aj v rôznych reštauráciách, čo je veľké plus, cez školský deň sú to 2 jedlá a cez víkend 1 jedlo.
Všade sa dá dostať pešo, odporúčam členstvo v mestskej aplikácii na požičiavanie bicyklov, flixbusom sa dajú naplánovať low-cost výletiky do okolitých štátov, odporúčam pozrieť prírodu a zažiť raft na Soči.
Mbajk, študentské kupóny, ktoré platia po celom Slovinsku a hradia 2,85 zo sumy jedla v reštaurácii, čo je v niektorých fast-foodoch, bagetériach celá suma - v konečnom dôsledku sa dá výborne najesť a variť a nakupovať potraviny sa neoplatí (syry, šunka, mliečne výrobky sú cenovo vyššie ako u nás
Odporúčam ísť na bicykel a vyskúšať Parenzanu. Čo najskôr si zakúpiť plastovú kartičku na MHD a ne kupovať lístok priamo v autobuse. Na diaľkové autobusy v Slovinsku vždy využiť platbu vopred cez internet a lístok vytlačiť - veľakrát som zažila, že sa ľudia bez lístka zakúpeného vopred do autobusu už nezmestili. Na pobreží Slovinska fúka silný a studený vietor Buria. Niekedy sa zíde čiapka aj v lete. A odporúčam vyskúšať koláče v kaviarni Opera :)
Za celý čas čo som v Slovinsku bola platila 75% zľava na nakup autobusovych lístkov na víkend na stránke ap-ljubljana.si